Network configuration service (DHCP)

Zentyal, Linux sistemlerinde fiili standart olan DHCP hizmetini yapılandırmak için ISC DHCP Yazılımını (4) kullanır. Bu hizmet UDP aktarım protokolünü, istemcide bağlantı noktası 68’i ve sunucudaki bağlantı noktası 67’yi kullanır.

[4] https://www.isc.org/software/dhcp

Zentyal ile DHCP sunucusu yapılandırması

DHCP hizmetinin, statik bir IP adresiyle yapılandırılmış bir arabirimde dağıtılması gerekir. Bu arayüz ayrıca içsel olmalıdır. DHCP menüsünden, servisi sunabileceğiniz arayüzlerin bir listesini bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 Ortak seçenekler

Bu arayüzlerden birinin konfigürasyon seçeneğine tıkladığınızda, aşağıdaki form görünecektir:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki seçenekler Ortak seçenekler sekmesinde ayarlanabilir.

Varsayılan ağ geçidi: Bu, istemcilerin İnternet gibi yerel ağınızda olmayan hedeflerle iletişim kurmak için kullanacağı ağ geçididir. Değeri Zentyal, Network ‣ Router’lar veya bir Özel IP adresi olan bir ağ geçidi olabilir.

Arama etki alanı: Bu parametre, tüm ana bilgisayarların aynı alt etki alanı altında adlandırıldığı bir ağda yararlı olabilir. Bu nedenle, bir alan adını (örneğin ana makine) başarısız bir şekilde çözümlemeye çalışırken, arama etki alanını sonuna ekleyerek yeni bir girişimde bulunulur (host.zentyal.lan).

Birincil ad sunucusu: İstemcilerin bir etki alanı adını çözümlemeleri gerektiğinde kullanacakları DNS sunucusunu belirtir. Değeri Yerel Zentyal DNS veya başka bir DNS sunucusunun IP adresi olabilir. Kendi Zentyal’ınızı DNS sunucusu olarak seçerseniz, DNS modülünün (5) etkin olduğundan emin olun.

İkincil ad sunucusu: Birincil DNS sunucusunun kullanılamaması durumunda istemciler tarafından kullanılacak DNS sunucusu. Onun değeri bir DNS sunucusunun IP adresi olmalıdır.

NTP sunucusu: İstemcilerin sistem saatlerini senkronize etmek için kullanacağı NTP sunucusu. Yok, Yerel Zentyal NTP veya başka bir NTP sunucusunun IP adresi olabilir. Kendi Zentyal sunucunuzu NTP sunucusu olarak seçerseniz, NTP modülünün (6) etkin olduğundan emin olun.

WINS sunucusu: İstemcilerin bir NetBIOS ağındaki adları çözümlemek için kullanacağı WINS sunucusu (Windows Internet Ad Hizmeti) (7). Yok, Yerel Zentyal veya başka bir Özel olabilir. Kendi Zentyal sunucunuzu WINS sunucusu olarak seçerseniz, Dosya Paylaşımı modülünün (8) etkin olduğundan emin olun.

Bu seçenekler altında dinamik adres aralıkları ve statik ayırmalar görebilirsiniz. DHCP hizmetinin düzgün çalışması için, en azından dağıtılacak veya statik ayırma yapacak bir adres aralığına sahip olmalısınız; aksi halde, DHCP sunucusu tüm ağ arayüzlerini dinlerken bile IP adresleri tahsis etmez.

 

 

 

 

 

 

 Belirli bir arabirimden atama için kullanılabilen adres aralıkları ve statik adresler, bu arabirime atanan statik adres tarafından belirlenir. Alt ağın kullanılabilir IP adresi, aralıklarda veya statik ayırmalarda kullanılabilir.

Aralık bölümünde bir aralık eklemek için, yukarıda listelenen aralıkta atamak istediğiniz aralığı ve değerleri tanımlamak için bir ad eklemeniz gerekir.

Sabit adresler bölümünde belirli fiziksel adreslere IP adreslerinin statik atamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu bölümü doldurmak için hangi üyelerin ana bilgisayar IP adresleri (/ 32) ve MAC adresleri olduğu bir nesneye ihtiyacınız vardır. Bu nesneyi Ağ ‣ Nesneleri’nden veya doğrudan DHCP arayüzünde sunulan hızlı menüden oluşturabilirsiniz. Bu şekilde atanan bir adres herhangi bir aralığın parçası olamaz. Ayrıca, ayırma için isteğe bağlı bir Açıklama ekleyebilirsiniz.

Gösterge Tablosunda görünecek bir widget sayesinde, DHCP istemcilerini dinamik ayırmalar (statik ayırmalar gösterilmeyecek) ile görebilirsiniz:

Dinamik DNS seçenekleri

Dinamik DNS seçenekleri, DHCP ve DNS modüllerinin entegrasyonu yoluyla alan adlarının DHCP istemcilerine atanmasına izin verecektir. Bu sayede ağda bulunan makineleri tanımak daha kolaydır: değişebilen bir IP adresi yerine benzersiz bir alan adıyla tanınabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dinamik DNS seçenekleri, DHCP ve DNS modüllerinin entegrasyonu yoluyla alan adlarının DHCP istemcilerine atanmasına izin verecektir. Bu sayede ağda bulunan makineleri tanımak daha kolaydır: Değişebilen bir IP adresi yerine benzersiz bir alan adıyla tanınabilirler. Bu seçeneği kullanmak için “Dinamik DNS seçenekleri” sekmesine gitmelisiniz. özelliği etkinleştirdiğinizde, DNS modülü de etkinleştirilmelidir. Hem Dinamik alan adı hem de Statik alan adı olmalıdır. Her ikisi de otomatik olarak DNS yapılandırmasına eklenecektir. Dinamik alan, IP adreslerinin aralığa ait olduğu ve DHCP istemcisi tarafından gönderilen adın, genellikle ana bilgisayar adı olan makinelerin adlarını barındırır. Hiçbiri gönderilmezse, dhcp- <sunulan IP adresi>. <Dinamik alan adı> kullanılır. Statik tahsisli herhangi bir çakışma varsa, kurulan statik adresin üzerine elle yazılır. Statik etki alanına gelince, ana makine adı bu deseni takip edecektir: <name>. <Static-domain>. Ad, statik ayırmada kullanılan nesnede kayıtlı olan ad olacaktır.

Gelişmiş seçenekler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dinamik adres ayırmanın bir zaman sınırı vardır. Bu sürenin sona ermesinden sonra bir yenileme talep edilmelidir (Gelişmiş seçenekler sekmesinde yapılandırılabilir). Bu süre 1800 saniyeden 7200’e kadar değişir. Bu sınırlama ayrıca statik ayırma için de geçerlidir.

Zentyal, DHCP aracılığıyla ince istemciler için uzaktan önyüklemeyi destekler. Gelişmiş seçenekler sekmesinde, DHCP aracılığıyla yayınlanacak ince bir istemci yapılandırabilirsiniz. Ana makinede uzaktaki ana bilgisayarı ve Dosya yolunu seçin, görüntüyü sunucu içinde bulmak için yolu seçin.