Zentyal Software güncellemeleri

Diğer herhangi bir yazılım sistemi gibi, Zentyal sunucusu da yeni özellikler eklemek veya hataları düzeltmek için periyodik güncellemeler gerektirir.

Zentyal yazılımını paket olarak dağıtır ve Ubuntu’nun standart aracı olan APT’yi kullanır (1). Ancak, bu görevi kolaylaştırmak için süreci basitleştirmek amacıyla bir web arayüzü sağlanmıştır. (2)

[1] Gelişmiş Paketleme Aracı (APT) yönetim için bir sistemdir
http://wiki.debian.org/Apt adresindeki programların kurulumunu ve kaldırılmasını büyük ölçüde kolaylaştıran Debian Project tarafından oluşturulan yazılım paketlerinin hazırlanması

[2] Nasıl kurulacağına dair daha kapsamlı bir açıklama için
Ubuntu’daki yazılım paketleri, Ubuntu’nun resmi belgelerinde https://help.ubuntu.com/16.04/serverguide/package-management.html adresindeki paket yönetimi bölümünü okuyun.

Web arayüzü, Zentyal bileşenlerinin yeni sürümlerini kontrol etmeyi ve bunları basit bir şekilde kurmayı sağlar. Ayrıca, temel olarak potansiyel güvenlik hatalarını düzeltmek için Zentyal’ı destekleyen yazılımı güncellemenize izin verir.

Zentyal bileşenlerin yönetimi

Zentyal bileşenlerinin yönetimi, Zentyal modüllerini kurmanıza, güncellemenize ve silmenize olanak tanır.

Zentyal bileşenlerini yönetmek için Yazılım Yönetimi -> Zentyal bileşenlerine erişmelisiniz.

 

Bu bölümden menüye erişerek “gelişmiş görünüm” olarak gösterilir. Bu görünümde, her biri Zentyal bileşenlerini Yükleme, Güncelleme ve Silme eylemleri için üç düğme vardır.

Bu görünümde, temel modda, yükleme sırasında gördüğünüz gibi paket ve profilleri gösterecek bir seçenek var.

Gelişmiş görünüme geri dönelim, tüm mevcut eylemleri ayrıntılı olarak görelim.

Zentyal bileşenleri

Bu formda, biri bileşen adı için, diğeri depolarda kullanılabilen bir sürüm için ve üçüncüsü seçmek için üç sütun vardır. Tablonun alt kısmında, düğmelerini Install`ve

guilabel: `Güncelleme listesi.
Gerekli bileşenleri kurmak için bunları seçin ve Yükle düğmesine tıklayın. Daha sonra yüklenecek olan bağımlılıkların tam listesini içeren bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Güncelleme listesi düğmesi, paketlerin listesini depolarla senkronize eder.

Bileşen güncelleme

Aşağıdaki bölüm, Güncelleme, mevcut güncellemelerin sayısını köşeli parantezler arasında gösterir.

Bu özellik haricinde, bu bölüm kurulum görünümüne benzer şekilde, yalnızca bazı küçük farklılıklar ile düzenlenmiştir. Ek bir sütun, kurulu olan sürümü gösterir ve tablonun alt kısmında yükseltilecek paketleri seçmek için tıklanabilen bir düğme görebilirsiniz. Bileşenlerin kurulumunda olduğu gibi, güncellenecek paketleri gösteren bir onay ekranı göreceksiniz.

Bileşen silme

Son etiket olan Sil, kurulu paketleri ve sürümlerini içeren bir tablo gösterir. Önceki görünüme benzer şekilde, kaldırılacak paketleri seçebilir ve ardından işlemi tamamlamak için eylemi tamamlamak için tablonun sol alt kısmındaki Sil düğmesini tıklatın.

Eylemi gerçekleştirmeden önce, önceki örneklerde olduğu gibi, Zentyal seçilen paketleri ve bağımlılıklarını silmeden önce onay isteyecektir.

Sistem güncellemeleri

Sistem güncellemeleri bölümü, Zentyal tarafından kullanılan üçüncü taraf yazılımların güncellenmesini gerçekleştirir. Bu programlara bağımlılıklar denir ve Zentyal’ı veya gerekli modüllerden herhangi birini yüklerken bunlar da kurulur. Bu, sunucunun doğru çalışmasını garanti eder. Benzer şekilde, bu programların da bağımlılıkları olabilir.

Genellikle bağımlılık güncellemesi yeni bağımlılıklarla yeni bir Zentyal paketi oluşturmak için yeterince önemli değildir, ancak güvenlik kusurlarını düzeltmek için geliştirmelerini veya yamalarını kullanabilmek için onu kurmak yararlı olabilir.

Sistem güncellemelerini görmek için Yazılım Yönetimi ‣ Sistem Güncellemeleri’ne gitmelisiniz. Burada sisteminizin zaten güncellenmiş olup olmadığını görebilirsiniz, aksi halde, yükseltilebilen paketlerin bir listesi görüntülenir. Web arayüzünü kullanmadan sunucuya paketler yüklerseniz, bu veriler güncel olmayabilir. Bu nedenle, her gece sistem için mevcut güncellemeleri aramak için bir işlem yürütülür. Sayfanın alt kısmındaki Güncelleme listesi düğmesine tıklayarak bir arama zorlanabilir.

 

 

 

 

 

 Her güncelleme için, bilgi simgesini kullanarak bir güvenlik güncellemesi olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bir güvenlik güncellemesi ise, paketin üzerinde bulunan güvenlik açığına ilişkin ayrıntılar, ikonun üzerine tıklayarak görüntülenecektir.

Güncelleme yapmak istiyorsanız, işlemin gerçekleştirileceği paketleri seçin ve uygun düğmeye basın. Kısayol olarak, Güncelleme düğmesi tüm paketler kullanılabilir. Güncelleme işlemi sırasında durum mesajları görüntülenecektir.

Otomatik güncellemeler

Otomatik güncellemeler, Zentyal sunucusunun mevcut tüm güncellemeleri otomatik olarak yüklemesine izin verir.

Bu özellik, Yazılım Yönetimi -> Ayarlar sayfasına erişerek etkinleştirilebilir.

 

 

 

 

 

 

Bu sayfada, bu güncellemelerin yapılacağı günün saatini de seçebilirsiniz.

Yöneticinin güncellemelerin yönetimi için daha yüksek bir güvenlik seviyesine ve kontrolüne sahip olması gerekiyorsa, bu seçeneği kullanmak tavsiye edilmez.