Zentyal Small Bussiness Server Kurulumu

Zentyal yükleyicinin ilk iterasyonu Ubuntu Sunucusu yükleyicisine dayanıyor. Bu yükleyiciye zaten aşina olanlar, kurulum işlemini çok benzer bulacaktır.

Aşağıdaki adımlar tüm Zetnyal sürümleri için geçerlidir, ancak ticari bir sürüm yüklüyorsanız, geçerli bir lisans anahtarı istenir (sürümünüzü satın aldığınızda elde edilir), aksi takdirde yükleme işlemi devam etmez.!!!

Başlangıç olarak, kurulum dilini seçersiniz, bu örnekte İngilizce seçilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zentyal’ı, tüm disk içeriğini silen ve LVM (4) kullanarak Zentyal tarafından istenen bölümleri yaratan varsayılan modu kullanarak yükleyebilir veya özelleştirilmiş bölümlemeye izin veren uzman modunu seçebilirsiniz. Çoğu kullanıcı, RAID yazılımına sahip bir sunucuya kurulum yapmadıkça veya özel gereksinimlere göre özel bölümleme oluşturmak istemedikleri için varsayılan seçeneği belirlemelidir. Uzman modunu kullanarak başsız bir kurulum yapmayı da tercih edebilirsiniz (yerel masaüstü ortamı olmadan).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki adımda, yüklü sistem için de varsayılan dil olacak olan yükleyici arayüzünün dilini seçmelisiniz.

 

Daha sonra coğrafi konumunuz istenir, bu örnekte Amerika Birleşik Devletleri seçilidir.

 

Klavyeyi ayarlamak için otomatik algılamayı kullanabilirsiniz: kullandığınız modelin doğru olduğundan emin olmak için birkaç soru sorulur. Aksi takdirde, modelini seçerek manuel olarak seçebilirsiniz.

 

Birden fazla ağ bağdaştırıcınız varsa, yükleyici birincil kurulumunuzu, kurulum sırasında Internet’e erişmek için kullanacağınızı isteyecektir. Yükleyici DHCP’yi kullanarak otomatik olarak yapılandırmayı deneyecek. Sadece bir arayüzünüz varsa, bu adımı görmezsiniz.

 

Şimdi sunucunuz için bir isim seçin: bu ad ağ içinde ana bilgisayar tanımlaması için önemlidir. DNS servisi bu ismi otomatik olarak kaydeder. Samba ayrıca bu ana bilgisayar adını varsayılan olarak kullanacaktır.

 

Ana bilgisayar adı bir harfle başlamalıdır, sayı içerebilir ve kısa çizgi (-), büyük harfler önerilmez. Tipik bir durum, konağa (örneğin, ‘gallifrey’) rasgele bir isim atamak ve daha sonra, ana makine tarafından sunulan hizmetlerin her biri için bu adın bir takma adını oluşturmak üzere DNS sunucusunu yapılandırmaktır. Bu örnekte ‘www’ ve ‘smtp’, ‘gallifrey’ adının takma adı olabilir.

15 karakterden daha büyük bir ana bilgisayar adı belirlerseniz, Samba’nın (Dizin hizmetleri) sağlanamaması gerektiğini unutmayın.

Ardından, yükleyici size yönetici hesabı soracaktır. Bu kullanıcı yönetim ayrıcalıklarına sahip olacak ve Zentyal arayüzüne erişmek için kullanılacaktır.

 

Bir sonraki adımda kullanıcı şifresi istenir. Daha önce tanımlanmış olan kullanıcının, aynı şifreyi, sistem (SSH veya yerel giriş yoluyla) ve Zentyal web arayüzünü kullanarak erişebildiğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, güvenli bir şifre seçmeye gerçekten dikkat etmelisiniz (harf, rakam ve sembol dahil 12’den fazla karakter).

İyi bir şifre 8 karakterden daha az olmamalıdır, alfanümerik olmayan bazı karakterler içermelidir (‘&’ gibi), yalnızca bir sözlük sözcüğü (‘ev’) veya bunların sadece bir kombinasyonu (‘housechair’) olmamalıdır ‘) sahibi ile ilgili bir bilgi parçası olmamalıdır (doğum tarihi, çocuğun adı, vb.). Ve elbette, yazmayı veya şifreyi iletmekten kaçınmalısınız.

 

Burada, doğrulamak için şifreyi tekrar girin.

 

Bir sonraki adımda saat diliminiz istenir. Daha önce seçilen yere bağlı olarak otomatik olarak konfigüre edilir, ancak tahmin doğru değilse onu değiştirebilirsiniz.

 

Yükleme ilerleme çubuğu şimdi görünecektir. Yüklemek için temel sistemi beklemeniz gerekir. Bu işlem, bağlantıya bağlı olarak yaklaşık 20 dakika sürebilir.

 

Temel sistem kurulumu tamamlandıktan sonra kurulum CD’sini çıkarabilir ve sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz.

 

Yükleme işleminin ilk iterasyonunu tamamladıktan sonra, sistem yeniden başlatıldığında, kalan adımları gerçekleştirebileceğiniz bir web tarayıcısı ile otomatik olarak bir masaüstü oturumu başlatır. İlk önyükleme, çekirdek Zentyal modüllerini başlatması gerektiğinden sonrakilerden daha uzun sürecek.

Zentyal sisteminiz şimdi kuruldu! Bir web tarayıcısında grafiksel bir arayüz görüntülenir ve yönetim arayüzüne erişebilirsiniz. Çekirdek Zentyal modüllerini yapılandırırken, ilk önyükleme ekstra zaman alacaktır. İlk açılışınızda grafiksel ortamın süreci kolaylaştırmak için otomatik olarak başlatıldığını fark edeceksiniz. Bir sonraki önyükleme dizileri önce kimlik doğrulamanızı gerektirir.

 

Yerel web tarayıcınızdan yönetim arayüzüne ilk kez erişmeye çalıştığınızda, bir güvenlik istisnasına varacaksınız, bunun nedeni (varolmayan) sertifika imzalamadır. Daha sonra, Zentyal hizmetlerini doğru bir şekilde nasıl imzalayacağınızı öğreneceksiniz, bu istisna endişelenmeden atlanabilir.

İşlemle devam etmek için son adımda yapılandırılan kullanıcı adı ve şifreyi sağlamanız gerekir. Daha sonra, sudo grubuna herhangi bir sistem kullanıcısı ekleyebilirsiniz. Bu kullanıcı web GUI’sine ve elbette yerel işletim sistemine root olarak erişebilecektir.

Web yönetim GUI’sine sadece HTTPS (düz HTTP değil) üzerinden erişilebildiğini ve varsayılan olarak ‘8443’ portunda bulunduğunu unutmayın. Böylece, başka bir ana bilgisayardan erişmeniz gereken URL [https: / https: /] / <your_IP_or_hostname>: 8443 olacaktır.

[4] LVM is the logical volume manager in Linux, you can find an introduction to LVM

management in http://www.howtoforge.com/linux_lvm.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Başlangıç konfigürasyonu

Web arayüzüne ilk kez eriştiğinizde, size bir yapılandırma sihirbazı sunulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sihirbazı kullanarak yapılandırdığınız parametrelerden herhangi biri, uygun hizmet veya bileşen yapılandırmasına erişerek daha sonra değiştirilebilir.

Her şeyden önce, sunucunuzda kurmak ve yapılandırmak istediğiniz işlevsellik hakkında sorularınız olacaktır. Bu bileşenlerin bazıları başkalarına bağlıdır, ancak Zentyal bu bağımlılıkları otomatik olarak yönetecektir. Bu sihirbazın sonraki adımları, burada seçtiğiniz işlevlere bağlı olacaktır. Her durumda, daha sonra sunucu arayüzünden herhangi bir bileşeni kurabilir / kaldırabilir / güncelleyebilirsiniz.

Bu örnekte, Etki Alanı Denetleyicisi, Groupware ve Güvenlik Duvarı bileşenleri yüklenecektir.

 

 

Zentyal, önceki adımda seçmiş olduğum bileşenleri desteklemek için kurulacak olan bağımlılıkları size bildirecek.

 

Gerekli yazılım indirilecek ve yüklenecektir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ardından, temel ağ yapılandırması istenecektir. Her şeyden önce, Dış arayüzler (genellikle, Internet ağ geçitlerine bağlanırlar) ve hangileri Dahili (genel olarak konuşan, LAN arayüzleri). Bu, güvenlik duvarı varsayılan politikalarını, ağ maskelenmesini, diğer modüller için varsayılan dinleme arayüzlerini vb. Etkileyecektir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ardından, bu arabirimlerin her biri için temel yapılandırma sağlayacaktır. Dış arabirimler, kiralamaları sağlayan başka bir ağ cihazınız varsa, DHCP kullanılarak yapılandırılabilir. Her durumda, Zentyal arabirimlerinden herhangi birini yapılandırmak için DHCP kullanıyorsanız, statik bir kiralama kullanmanız önerilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu örnek için dizin bileşeni seçildi, bu yüzden dizin modunu seçmem gerekiyor:

  • Bağımsız: Etki alanının ilk etki alanı denetleyicisi.
  • Ek etki alanı denetleyicisi: Var olan bir etki alanına ek bir denetleyici olarak katılın.
  • Harici Active Directory sunucusuyla bağlantı kurun: Dizine salt okunur erişimi olması için bir denetleyici değil, bir etki alanı üyesi olarak katılın.

Sadelik sağlamak için bu örnek için Bağımsız mod seçilecektir, Kullanıcılar, Bilgisayarlar ve Dosya Paylaşımı bölümünde diğer dizin modları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu modu yapılandırmak için, sadece dizin varlıklarınız için alan adını belirtmeniz gerekir. Son derece ilgili, ancak aslında farklı bir bağlam olan DNS etki alanıyla karıştırılmamalıdır.

 

Bir sonraki adımda, varsayılan sanal posta alanını seçeceksiniz, varsayılan olarak bu alan için hem IMAP hem de MAPI (Microsoft Outlook® varsayılan yerel protokol) ağ geçitleri etkinleştirilecektir. Varsayılan olarak, bu formu otomatik olarak tamamlamak için alan adı kullanılacaktır, ancak sizin durumunuz bu olmayabilir.

 

Zentyal, kurulu bileşenler için ilk yapılandırmayı uygulamaya devam edecektir.

 

Ve bu kadar! Zentyal sunucunuz kullanılmaya hazır.

 

Artık Pano’ya ve bileşenlerin her birinin özel yapılandırmasına erişebilirsiniz. Bir sonraki bölümde, Zentyal GUI’nin temel kavram ve davranışlarını inceleyebilirsiniz.

 

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————-

Donanım Gereksinimleri

Zentyal standart x86_64 (64 bit) donanımında çalışır. Ancak, Ubuntu Xenial 16.04 LTS’nin (çekirdek 4.4) kullanacağınız donanımı desteklediğinden emin olmalısınız. Bu bilgiyi doğrudan satıcıdan kontrol edebilmelisiniz. Aksi halde Ubuntu Linux Donanım Uyumluluk Listesini (5) kontrol edebilirsiniz.

Zentyal sunucu donanım gereksinimleri, yüklediğiniz modüllere, kaç kullanıcının hizmetleri kullanacağına ve kullanım biçimlerinin ne olduğuna bağlıdır.

Bazı modüller Firewall, DHCP veya DNS gibi düşük kaynak gereksinimlerine sahiptir. Mailfilter veya Antivirus gibi diğerleri daha fazla RAM belleğe ve CPU’ya ihtiyaç duyar. Proxy ve Dosya paylaşım modülleri, yoğun I / O kullanımı nedeniyle daha hızlı disklerden yararlanır.

RAID kurulumu, sabit disk arızalarına karşı daha yüksek düzeyde güvenlik ve okuma işlemlerinde artırılmış hız sağlar.

Zentyal’ı bir ağ geçidi veya güvenlik duvarı olarak kullanırsanız, en az iki ağ kartına ihtiyacınız olacaktır, ancak bunu bağımsız bir sunucu olarak kullanırsanız, bir ağ kartı yeterlidir. İki veya daha fazla Internet bağlantınız varsa, her yönlendirici için bir ağ kartı kullanın veya bunları aynı alt ağda tutan bir ağ kartına bağlayın. VLAN’ları kullanmak da bir seçenektir.

Ayrıca, her zaman bir UPS’in sunucuyla birlikte dağıtılması önerilir.

Normal kullanım kalıplarına sahip genel amaçlı bir sunucu için, bunlar önerilen minimum gereksinimlerdir:

 

Birden fazla profili birleştirirken, daha yüksek gereksinimler açısından düşünmelisiniz. Zentyal’ı 100’den fazla kullanıcısı olan bir ortamda konuşlandırıyorsanız, kullanım kalıpları, kıyaslama ve yüksek kullanılabilirlik stratejilerini dikkate alarak daha ayrıntılı bir analiz yapılmalıdır.

[5] http://www.ubuntu.com/certification/catalog

 

Zentyal Server başarılı bir ürün olmakla beraber benim sizlere verebileceğim tavsiye sistem kapasitesini ve hakimiyetini tam ele almadan canlı sistemlerde linux tabanlı olan bu özelleşmiş sunucuyu kullanmıyor olmanız devam eğitimleri aşağıdan bulabilirsiniz.