Kali Linux Kurulum Gereksinimleri

Kali Linux’u bilgisayarınıza yüklemek kolay bir işlemdir. Öncelikle uyumlu bilgisayar donanımına ihtiyacınız olacak. Kali, i386, amd64 ve ARM (hem armel ve armhf) platformlarında desteklenmektedir. Donanım gereksinimleri, aşağıda listelendiği kadar minimaldir, ancak daha iyi donanımlar daha iyi performans sunacaktır. I386 görüntülerinin varsayılan bir PAE çekirdeği vardır, bu sayede bunları 4GB’tan fazla RAM ile çalıştırabilirsiniz. Kali Linux’u indirin ve ISO’yu DVD’ye yaklaştırın veya kurulum ortamı olarak Kali Linux Live ile bir USB çubuğu hazırlayın. Bilgisayarınızda DVD sürücüsü veya USB bağlantı noktası yoksa, Kali Linux Ağ Yüklemesi’ne bakın.

Kurulum önkoşulları

  • Kali Linux kurulumu için en az 20 GB disk alanı.
  • I386 ve amd64 mimarileri için RAM, minimum: 1GB, önerilir: 2GB veya daha fazlası.
  • CD-DVD Sürücüsü / USB önyükleme desteği.

Kurulum için Hazırlık

Kali Linux Kurulum Prosedürü

  1. Yüklemenizi başlatmak için seçtiğiniz kurulum ortamıyla önyükleme yapın. Kali Boot ekranıyla karşılanmalısınız. Grafik veya Metin Modu kurulumunu seçin. Bu örnekte bir GUI yüklemesi seçtik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Tercih ettiğiniz dili ve ardından ülke konumunu seçin. Ayrıca, klavyenizi uygun tuş eşlemeyle yapılandırmanız istenir.

3. Coğrafi konumunuzu belirtin.

4. Yükleyici, görüntüyü sabit diskinize kopyalar, ağ arayüzlerinizi araştırır ve ardından sisteminiz için bir ana bilgisayar adı girmenizi ister. Aşağıdaki örnekte, ana bilgisayar adı olarak “kali” yazdık.

5. Bu sistemin kullanabilmesi için isteğe bağlı olarak bir varsayılan alan adı sağlayabilirsiniz.

6. Ardından, sistem için root olmayan bir kullanıcı için tam bir ad verin.

7. Sağladığınız tam adı temel alarak varsayılan bir kullanıcı kimliği oluşturulacak. İsterseniz bunu değiştirebilirsiniz.

8. Ardından, saat diliminizi ayarlayın.

9. Yükleyici şimdi disklerinizi araştırıp size dört seçenek sunuyor. Örneğimizde, tüm diski bilgisayarımızda kullanıyoruz ve LVM’yi (mantıksal birim yöneticisi) yapılandırmıyoruz. Deneyimli kullanıcılar, daha ayrıntılı yapılandırma seçenekleri için “Manuel” bölümleme yöntemini kullanabilirler.

10 . Bölümlenecek diski seçin.

11. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, tüm dosyalarınızı tek bir bölüm halinde tutmayı seçebilirsiniz – varsayılan – veya üst düzey dizinlerden biri veya daha fazlası için ayrı bölümler bulundurmak. Hangisini istediğinizden emin değilseniz, “Tüm dosyalar tek bir bölümden” ister.

12. Ardından, yükleyici geri dönüşü olmayan değişiklikler yapmadan önce disk yapılandırmanızı gözden geçirmek için son bir şansınız olacaktır. Devam et’i tıkladıktan sonra yükleyici işe gidecektir ve neredeyse tamamlanmış bir yüklemeniz olacaktır.

13. Ağ aynalarını yapılandırın. Kali uygulamaları dağıtmak için merkezi bir havuz kullanır. Gerektiğinde uygun proxy bilgilerini girmeniz gerekir.

NOT! Bu ekranda “NO” seçeneğini seçerseniz, Kali depolarından paketleri kuramayacaksınız.

14. Ardından GRUB’u yükleyin.

15. Son olarak, yeni Kali yüklemenize yeniden başlamak için Devam Et’i tıklayın.

Yükleme sonrası adımları

Belirlemiş olduğunuz root veya poweruser passwordü ile işletim sistemine giriş yapıp terminale açıp komut satırından

apt-get update && apt-get upgrade

Komutu sayesinde içerisinde bulunan toolkit ve programların güncellemelerini repository üzerinden güncellemesini sağlamayı ihmal etmeyiniz .

apt-get dist-upgrade

Komutu sayesinde içerisinde bulunan versiyonun güncelleme işlemini yapmayı ihmal etmeyiniz.