Dual Boot Kali with Windows

Kali’yi bir Windows kurulumunun yanına kurmak oldukça faydalı olabilir. Bununla birlikte, kurulum işlemi sırasında dikkatli olmanız gerekir. Öncelikle, Windows yüklemenizdeki önemli verileri yedeklediğinizden emin olun. Sabit sürücünüzü değiştireceğinizden bu yedeklemeyi harici bir ortamda saklamak istersiniz. Yedeklemeyi tamamladıktan sonra, Kali Linux Sabit Disk Yüklemesini kullanmanızı öneririz; bu, temel Kali yüklemesi için normal prosedürü açıklar.

Örneğimizde, şu anda bilgisayarımızdaki disk alanının% 100’ünü kaplayan bir Windows 7 yüklemesinin yanı sıra Kali Linux’u kuruyor olacağız. Mevcut Windows bölümümüzü daha az yer kaplayacak şekilde yeniden boyutlandırarak başlayacak ve daha sonra yeni oluşturulan boş bölüme Kali Linux’u yüklemeye devam edeceğiz.

Kali Linux’u indirin ve ISO’yu DVD’ye yazın ya da kurulum ortamı olarak Kali linux Live ile bir USB çubuğu hazırlayın. Bilgisayarınızda DVD veya USB bağlantı noktası yoksa, Kali Linux Ağ Yüklemesi’ne bakın. Sahip olduğunuzdan emin olun:

  • Windows’da en az 20 GB boş disk alanı
  • CD-DVD / USB önyükleme desteği

Kurulum için Hazırlık

  • Kali Linux’u indirin.
  • Kali Linux ISO’yu DVD’ye yazdırın veya Kali Linux Live’u USB’ye kopyalayın.
  • Bilgisayarınızın BIOS’unuzdaki CD / USB’den önyükleme yapmaya ayarlandığından emin olun.

Çift Önyükleme Yükleme Prosedürü

  1. Yüklemenizi başlatmak için seçtiğiniz kurulum ortamıyla önyükleme yapın. Kali Boot ekranıyla karşılanmalısınız. Canlı’yı seçin ve Kali Linux varsayılan masaüstüne önyükleme yapmanız gerekir.
  2. Şimdi gparted programı başlatın. Kali Linux’u yüklemek için yeterli alan sağlamak için mevcut Windows bölümünü daraltmak için gparted’i kullanacağız.

 

3. Windows bölümünüzü seçin. Sisteminize bağlı olarak, genellikle ikinci, daha büyük bölüm olacaktır. Örneğimizde iki bölüm var; Birincisi Sistem Kurtarma bölümüdür ve Windows aslında / dev / sda2’ye yüklenir. Windows bölümünüzü yeniden boyutlandırın ve Kali kurulumu için yeterli alan bırakın (en az 20 GB).

 

4. Windows bölümünüzü yeniden boyutlandırdıktan sonra, sabit diske “Tüm İşlemleri Uygula” yı sağlayın. Gparted ve reboot çıkışından çıkın.

 

Kali Linux Kurulum Prosedürü

  1. Bu noktadan itibaren kurulum prosedürü, bir Kali Linux Sabit Disk kurulumuna benzer, bölümlendirmenin noktasına kadar, “Kılavuzlu – gparted ile daha önce oluşturduğunuz en büyük sürekli boş alanı kullan” seçeneğini seçmeniz gereken yere.

 

2. Yükleme tamamlandığında, yeniden başlatın. Kali veya Windows’a önyükleme yapmanıza izin veren GRUB önyükleme menüsü ile karşılaşmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yükleme sonrası

Artık Kali Linux’u kurmayı tamamladınız, artık sisteminizi özelleştirmenin zamanı geldi. Sitemizin Kali Genel Kullanım bölümü daha fazla bilgiye sahiptir ve Kullanıcı Forumlarımızda Kali’den nasıl en iyi şekilde yararlanacağınıza dair ipuçları bulabilirsiniz.